Codzienny Młyn

Codzienny Młyn (ang. "daily scrum") jest prostym zwyczajem, który praktykuje się każdego dnia. Pozwala on na samoorganizację zespołu projektowego, skupienie na zadaniu, identyfikację i eliminację przeszkód. W jaki sposób Ty przeprowadzasz swój Młyn i skąd wiesz, że przynosi on efekty?

Kiedy i gdzie organizować spotkanie?
Metodyka Scrum definiuje podstawowe zasady zwoływania Codziennego Młyna. Powinien on odbywać się w tym samym pomieszczeniu i o tej samej porze każdego dnia. najlepiej naprzeciwko wielkiej tablicy zadań. Wyświetlane są na niej wykresy wypalania i stan każdego z zadań w backlogu sprintu. Każde zadanie jest reprezentowane na żółtej karteczce, która przesuwana jest po kolumnach "W oczekiwanu", "W toku" i "Zrobione".

Zanim spotkanie się rozpocznie, każdy członek zespołu powinien uaktualnić stany swoich zadań razem z wykresem wypalania na tablicy. Pozwoli to na ogląd wszystkich postępów dla całego zespołu.

Codzienny Młyn powinien być pierwszą rzeczą jaką zespół zrealizuje w ciągu dnia. Dzięki temu uczestnicy spotkania mogą skupić się najpierw na zaplanowaniu dnia.

Dyscyplina Codziennego Młynu
Spotkanie trwa maksymalnie 15 minut. Wszyscy członkowie drużyny są zobowiązani do uczestniczenia osobiście bądź za pośrednictwem tele czy wideo konferencji. Skoro spotkanie jest tak krótkie to kluczową rolę odgrywa punktualność ludzi i ich przygotowanie do spotkania. Klasyczną karą za spóźnienie jest 5zł płacone do rąk Mistrza Scruma.

Codzienny Młyn jest zasadniczo spotkaniem na stojąco - bez siadania, więc ludzie nie mają możliwości kręcić się na krzesłach lub przysypiać.

Każdy członek zespołu MUSI odpowiedzieć na TYLKO trzy pytania. Wyłącznie jedna osoba może mówić na raz. Mistrz Scruma może interweniować, jeśli ludzie wypadną z toru. Każdy członek zespołu może prosić o dodatkowe spotkanie z częścią zespołu, żeby przedyskutować kwestie, które pojawiły się podczas Młyna.

Czym Codzienne Spotkanie NIE jest?
"Daily Scrum" ma kilka ważnych różnic w stosunku do klasycznych spotkań projektowych:
1. Ani Mistrz Scruma ani nikt inny nie przypisuje zadań
2. Członkowie zespołu nie spowiadają się Mistrzowi Scruma, tylko dzielą informacjami o postępach z całym zespołem
3. Członkowie zespołu nie dyskutują ani nie rozwiązują problemów. Zgadzają się porozmawiać o nich później.
4. Każdy spoza zespołu może wziąć udział w spotkaniu, nie jest jednak dopuszczalne, by zabierał w nim głos bądź w czynny sposób w nim uczestniczył.

Rozwiązywanie problemów i łamanie reguł
Fundamentalną zasadą Scruma jest "Inspekcja i adaptacja". Jeśli coś działa prawie optymalnie zapytaj się "dlaczego?" i znajdź ścieżkę, by to poprawić.

Jeśli Codzienny Młyn nie działa, przemyśl:
- czy naprawdę przeprowadzasz Codzienny Młyn?
- Jeśli nie, to dlaczego?
- Czy modyfikujesz zasady Scruma?
Jeśli wprowadzasz jakieś własne poprawki to musisz być świadomy ryzyka spadku efektywności metodyki. Ustalone zasady są zaskakująco dobre i wystarczająco konkretne, więc pierwszym co powinieneś zrobić to zastosować się do podręcznika i sprawdzić czy to pomoże.

Skąd wiesz, że Twój Codzienny Młyn działa dobrze?
Doświadczenie podpowiada, że dobre Codzienne Spotkanie ma kilka charakterystycznych cech:
1. Mistrz Scruma zwykle nie zadaje pytań. Jeśli to robi to spotkanie zamienia się w raportowanie.
2. Członek Zespołu mówi do każdego, nie tylko do Mistrza Scruma i stara się konfrontować każdego z tym co mówi.
3. Codzienny Scrum nie przekracza swoich czasowych ram. Jeśli jesteś zdyscyplinowany i robisz to dobrze, nie będzie potrzeby przekraczać 15 minut. Jeśli są tematy poscrumowe, wynikłe podczas Młyna, to ich omówienie także nie powinno zająć więcej niż 15 minut.
4. Po Codziennym Spotkaniu wiesz, czy musisz porozmawiać (jako Scrum Master) z kolegami z Zespołu. Nie musisz wiedzieć jak spędzają czas, ważne jest, że wiesz , że postarają się podołać zadaniu.

Zespół, który się sam organizuje, przestrzega dziennego rytmu: cisza przed Młynem. Faza intensywnych rozmów przychodzi razem ze Spotkaniem, po czym mija aż do pory obiadowej. Podczas posiłku toczą się luźne rozmowy związane z projektem, które rozpływają się w skupieniu już do końca dnia. To jest puls samoorganizującego się zespołu. Jeśli czujesz ten puls, Zespół jest zdrowy i Codzienny Młyn spełnia swoją rolę.

źródło: http://agilesoftwaredevelopment.com/blog/peterstev/how-hold-daily-scrum